Osztott memórián keresztül kommunikáló virtuális gépek OpenStack felhőben
Napjainkban gyakran hallhatunk a felhő alapú szolgáltatásokról, melyek lehetővé teszik, hogy alkalmazásainkat egy távoli adatközpontban tudjuk futtatni. A felhő alapú szolgáltatás jellemzője, hogy a szolgáltatások nem egy dedikált hardveren futnak, hanem egy szolgáltató szerverein elosztva, elrejtve a felhasználóktól. A szolgáltatásban kulcsfontosságú szerepet játszanak a virtualizációs technológiák, mivel az alkalmazások jellemzően virtuális gépeken futnak.
A felhő rendszerekben a virtuális gépek szeparáltan futnak, a közöttük történő kommunikáció pedig a felhő által biztosított virtuális hálózaton keresztül valósul meg. Két virtuális gép kommunikációjára osztott memórián keresztül is lehetőség van, azonban értelemszerűen a nyilvános felhőkben biztonsági okok miatt ez nem megengedhető opció.
Azonban privát felhő környezetben megengedhetjük az osztott memórián keresztüli kommunikáció megvalósítását. Privát felhők üzemeltetői körében igen népszerű az OpenStack, amely infrastruktúra szolgáltatás kialakítására alkalmas ingyenes elérhető, nyílt forráskódú megoldás. Az OpenStack egy olyan felhő operációs rendszer, amely a számítási, tárolási és hálózati erőforrások menedzseléséért felel.
Dolgozatunkban megvizsgáljuk az osztott memórián keresztüli kommunikáció OpenStack felhőbe való integrálását, majd bemutatjuk az architektúrába illeszthetőségét és implementációját, amelyet egy új modul hozzáadásával értünk el. Mérésekkel összehasonlítjuk a hálózaton keresztüli és az osztott memórián keresztüli kommunikáció hatékonyságát, teljesítményét.
szerzők
-
Balla Dávid
Mérnök informatikus szak, mesterképzés
mesterképzés (MA/MSc) -
Phan Ngo Anh Tra
Mérnök informatikus szak, mesterképzés
mesterképzés (MA/MSc)
konzulensek
-
Dr. Maliosz Markosz
docens, Távközlési és Mesterséges Intelligencia Tanszék -
Dr. Simon Csaba
egyetemi docens, Távközlési és Mesterséges Intelligencia Tanszék -
Géhberger Dániel
Senior Researcher, Ericsson (külső)