ELEVEN KÖVEKBEN LÁTNI A MÚLTAT Scarbantia római Fórumának lehetséges rekonstrukciója: egy római közösségi tér életre keltésének szépségei és nehézségei
ELEVEN KÖVEKBEN LÁTNI A MÚLTAT
Scarbantia római Fórumának lehetséges rekonstrukciója: egy római közösségi tér életre keltésének szépségei és nehézségei
Sopron környéke már a bronzkorban is lakott volt, de várossá a római uralom alatt vált. A 2. század első felében már kőépületek szegélyezték az áthaladó Borostyánkő utat és a mellette fekvő, gondosan kiépített Fórumot. A célom, hogy az eddig feltárt és rendelkezésre álló adatok alapján újra életre keltsem a Fórum insulát, amely 4,5 méterrel fekszik a jelenlegi utcaszint alatt.
Elsődlegesen a régészeti adatok összegyűjtése és összeillesztése volt a feladatom, ugyanis bár már a 19. század végéről származnak régészeti leírások erről a területről, és azóta is számos ásatást végeztek itt, még nagyon sok az ismeretlen. Illetve az akkori országos tendenciáknak megfelelve még a 20. század közepéről is számos olyan helyszínrajz készült, ami koordináták és más adatok hiányában csak nagy vonalakban helyezhető el a területen, így ezeket csupán az épületek jellegére tudtam vonatkoztatni, pontos méretek és távolságok megállapítására nem. Segítségemre voltak a Soproni Múzeum régészeti munkatársai, akik megosztották a rendelkezésre álló adataikat és további publikációkat javasoltak.
A publikációkban és felmérési rajzokban szereplő információn kívül felhasználtam magukat az épületmaradványokat. A déli rész egy szakasza ugyanis ma is látogatható az ott álló épület pincéjében, nagyjából az eredeti helyen, ugyanis állagmegóvás céljából mindent kiemeltek, majd az addig készült mérések alapján visszahelyeztek, így bár in situ-nak nem nevezhető, mégis a különböző részek kapcsolatát hitelesen mutatja be. Ezt a helyszínt és a Soproni Múzeum kőtárának egy részét használtam fel, 3 dimenziós térszkennelési technológiát használva.
Mindezeknek az adatok alapján elsőként összeilleszettem az ismert helyű, illetve az ismert jellegű területeket, egy alaprajzra, majd ezek alapján lehetséges kiegészítéseket készítettem, és ezeket Vitruvius Tíz könyv az építészetről c. munkája és hasonló pannoniai és norricumi településekről származó analógiák segítségével megpróbáltam digitálisan visszaépíteni, számítógépes modellt alkotva.
Nem állítható, és nem is célom, hogy ez az elméleti rekonstrukció teljesen megfelel a kétezer évvel ezelőtti állapotoknak, de a legfrissebb információkat használva a jelenlegi tudásnak megfelelően egy lehetséges képet ad Scarbantia egykori központjáról.
Fő források:
Gömöri János (1985): Scarbantia Foruma, Soproni Szemle, Új sorozat 14.
Póczy Klára (1977): Scarbantia – Die Stadt Sopron zur Römerzeit, Corvina Kiadó. Kecskemét
Póczy Klára (1971): Die Anfänge die Urbanisation in Scarbantia, Acta Archaeologica, 1971, 23. 93-110.
szerző
-
Varga Petra Krisztina
Építészmérnöki nappali alapképzés (BSc)
alapképzés (BA/BSc)
konzulens
-
Dr. Halmos Balázs
egyetemi adjunktus, Építészettörténeti és Műemléki Tanszék