Antik hatás a National Mall épületein
Tanulmányom tárgya a klasszicizmus megjelenése és szerepe az amerikai építészetben, fókuszálva Washington D. C. legjelentősebb épületegyüttesére a National Mallra.
Az Amerikai Függetlenségi Háború után az Újvilág polgárai saját identitásukat keresve találtak rá, az akkor már Európában második virágkorát élő, antik görög és római elemekre támaszkodó klasszicista stílusra, melyek leginkább az építészetben teljesedett ki. Az ókori Görögország az építészeti örökségén túl, mint a demokrácia és az egyenlőség szülőhazája, ideológiailag is példát mutatott a fiatal állam számára. Így nem meglepő, hogy az 1790-ben alapított főváros tudatos tervezése során a klasszicizmus meghatározó szerephez jutott.
A következő száz évben Washington számos, ma már ikonikusnak számító épülettel gazdagodott, lehetőséget adva az európai mintákon alapuló, de amerikai ízlés szerint átformált klasszicizmus/neoklasszicizmus kibontakozásának. Eme folyamat ékes példája a Capitolium, hiszen a bővítéséknek és átépítéseknek köszönhetően magán viseli egy teljes évszázad fejlődésének emlékét.
Dolgozatomban a főváros épületeinek antik gyökereit és lokális sajátosságait, valamint ezek történelmi, kulturális és ideológiai hátterét vizsgálom arra keresve a választ, hogy mi ispirálta , a tervezőket, az ókori minták sajátos értelmezésére.
A tanulmány legfontosabb kérdése tehát nem az „amerikai stílus” fellelése, hanem annak feltárása, hogy milyen körülmények hatására vált az egyik legidősebb európai stílus egy másik kontinens nemzetének szimbólumává.
Charles River Charles River Editors. The Most Famous Monuments of Washington D.C. Createspace Independent Publishing Platform, 2018.
Miklós, Kalmár. Az Építészet Története: Historizmus.
Pevsner, Nikolaus. An Outline of European Architecture. (Second Revised Edition.) [With Plates.]. 1951.
Pevsner, Sir Nikolaus. A History of Building Types. 1967.
Roth, Leland M. American Architecture. Routledge, 2018.